середа, 10 грудня 2014 р.

Book inspiration: Ірвінг Стоун "Жага до життя" [Lust For Life]

"Зоряна ніч". "Арлезіанка". "Нічна тераса в кафе"... Стиль, який ні з чим не сплутаєш. Історія, котра не відпускає до останньої сторінки - життя Вінсента Ван Гога. Історія цього художника зацікавила мене (тільки не смійтесь!) завдяки серіалу "Доктор Хто", де була тематична серія, не без домішків фантастики і з однією розкішною подорожжю у часі наприкінці. Проте фантастика фантастикою, а історія життя Ван Гога неймовірно яскраво описана у книзі "Жага до життя" Ірвінга Стоуна, мого улюбленого біографа.


Насправді Ван Гог не хотів бути художником. Принаймні перші ~27 років свого життя. Ми прослідковуємо його шлях через нещасливу юну закоханість, через роботу в галереї, через холодні зими в злидарському шахтарському містечку, де Ван Гог пробував себе  в ролі місіонера... Саме там з'являються перші ескізи й начерки, але всі імениті в художньому світі друзі висміюють Вінсента, бо його роботи якісь надто неправильні, нема в них академічної школи, нема конкретики й портретизму і взагалі, слухай, Вінсент тобі вже он майже 30 - пора взятись за голову, за серйозну справу.

Але, на щастя, у Ван Гога був брат Тео, який вирішив, що роботи Вінсента чогось варті, а з часом він зможе взагалі досягнути справжні[ висот і стати відомим та популярним художником. Отож, брати уклали певну домовленість: Тео платив певну суму Вінсенту на життя кожного місяця, щоб брат міг займатись своїми художніми справами, а коли він досягне успіху, то з продажу картин поверне витрачені кошти Тео.


І почалось - Гаага, потім Париж, потім Арль. Тусівка художників, спроби і експерименти, несприйняття публікою, яскраві, проте болючі роки, постійно наповнені пошуком отого свого, справжнього, глибокого. Біографії творчих людей від Ірвінга Стоуна мене захоплюють більше, ніж, скажімо, вчених. Думаю, це тому, що будь-якій творчій людині знайомий оцей пошук і відчуття того, що ось - вже майже-майже так, як хочеться, але все ще не те... Опис того, як творив Ван Гог - найбільше магнетичні і яскраві епізоди. Колір. Його бачення світу. Звичайно, ми розуміємо, що в цьому наявний і літературний погляд Стоуна, але, на жаль, з самим Ван Гогом вже не поговориш.

Це історія виняткової людини, котра прагнула любові і барв світу більше, ніж багато інших, бо відчувала їх так глибоко, наче різали по живому. Це історія нещасної людини, котра почала відчувати, як згасає творчий потенціал і застрелилась у віці 37-ми років, щоб не псувати життя братові. Тео помер через рік після нього.


В основу книги Ірвінга Стоуна лягли відомі листи Ван Гога до його брата, які видані окремо, а також розмови самого автора з людьми, котрі знали художника. У післямові Стоун написав, що повністю вигаданий епізод - це сюрреалістична зустріч художника з дівчиною Майєю, котра розповіла йому пророцтво про велику славу з майбутнього. У "Докторі Хто" автори, вочевидь, вирішили використати цю ідею і відправили художника в майбутнє з Доктором та Еймі, щоб Вінсент побачив, чого він насправді досягнув. Завжди, коли дивлюсь цей епізод, починаю ридати і не можу стриматись.

За життя Вінсента Ван Гога була продана лише одна його картина.


16 коментарів:

 1. прочитала на одному диханні і дізналася багато нового про Ван Гога:-)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Аналогічно) Захоплююче написана!
   А от з біографією Фрейда у мене важче йде... Хоча вона рази в три довша XD

   Видалити
  2. я маю на увазі, що твій відгук прочитала на одному диханні))))

   Видалити
  3. Ааа, я просто не так подумала))
   Для мене теж було дуже багато цікавих відкриттів у цій історії!

   Видалити
 2. Наташа, спасибо за подробности! Я не читала эту книгу, но обязательно скачаю и с удовольствие прочту:)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Завжди рада поділитись враженнями))
   О, напиши, будь ласка, як тобі, коли почитаєш!

   Видалити
 3. Great review dear...Thx for sharing..:-)Have a successful day!

  ВідповістиВидалити
 4. Интересное описание) Надо тоже почитать)

  ВідповістиВидалити
 5. Дякую за чудовий пост! Роботи Вінсента Ван Гога у моєму серці ще з підліткового віку))))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. А я звернула на нього увагу через колекцію Rodarte за мотивами робіт Ван Гога) Але так, щоб захотілось дізнатися більше - це вже після серії "Доктора...")

   Видалити
 6. интерено) жаль что при жизни Ван Гог продал одну картину

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Так, насправді його історія дуже сумна, але врешті - у кого з великих митців було просте життя?..

   Видалити
 7. мне нравятся его цвета, очень красивые!! Сейчас как раз изучаю историю искусств, знакомлюсь с разными художниками, но до Ван Гога еще не дошли... очень интересно!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Мені теж... Після таких-от книг починаєш і на творчість автора дивитись зовсім по-іншому, помічати дрібниці, які до того були невідомимим.
   О, я б і сама таку історію вчила...)

   Видалити