середа, 20 серпня 2014 р.

Book inspiration: Девід Мітчел "Хмарний атлас" [Cloud Atlas]

Два роки тому цей фільм просто вразив мене. "Хмарний атлас" видавався чимось настільки нестандартним і неймовірним, що я загорілась ідеєю обов'язково прочитати першоджерело. Але до книги "дішли руки" зовсім недавно. Але кажуть, що все трапляється з нами в потрібний момент...
                      
Отож, "Хмарний атлас" - це історія з шести історій насправді. Кожна з них - у своєму часі, зі своїми персонажами та сюжетом. Кожна з них перетинається з іншою історією і за цим розвитком дуже цікаво спостерігати. Якщо у фільмі шість сюжетних ліній були розділені на маленькі епізоди, котрі змінювались з калейдоскопічнлю швидкістю, то в книзі все розвивається по-іншому. Кожна історія стартує по хронології - від найдавніших часів до далекого майбутнього, а потім навпаки все йде на спад - від майбутнього в минуле, вибудовуючи такі умовні сходинки, котрі знайомлять нас з розвитком і закінченням всіх епізодів.


Про сюжет "Хмарного атласу" говорити важко, бо це по суті 6 різних сюжетів. Ми читаємо щоденник нотаріуса, котрий повертається кораблем додому десь кілька століть тому, потім гортаємо листи молодого композитора, котрий пише секстет "Хмарний атлас" і розповідає про життя своєму другові й коханцю, далі перед нами історія розслідування молодої журналістки в недалекі 70-ті, коли вона вирішила вийти "на стежку війни" звеличезною корпорацією. Трохи кумедна частина про пенсіонера-видавця, який потрапив в будинок для літніх людей і снує плани, як звідти втекти.


Зовсім сумна частина Сонмі - дівчини з майбутнього, котра належить до касти слуг-фабрикатів і її доля - провести 12 років, прислужуючи в кафе "чистокровним", але вона виявляється втягнутою в приречену революцію. І вершина "сходів" - зовсім далеке майбутнє, де цивілізація зруйнована, а більшість людей повернулись до первісно-общинного ладу (за винятком кількох "мудрих", яким ще доступні технології древніх)...


Всі ці історії по-своєму чіпляють. Як на мене, то це в першу чергу історії про людяність і те, що є бути людиною. У кожен момент часу - свій контекст. Чи є людьми чорні і не християни? Чи є людиною особа нетрадиційної орієнтації? А жінка, котра виборює собі право бути активною частиною суспільства? А старша людина? А дівчина, котра створена штучно виключно для роботи? А люди, які опустились у своєму розвитку на багато тисячоліть назад?.. Хто має право жити і як жити? Це історія про зв'язок і неперервність життя. Адже, всі герої - це реінкарнації однієї душі, за словами автора.


"Хмарний атлас" - сумна книга. Сумна, проте водночас позитивна. І сам секстет композитора Роберта Фробішера, який є головним персонажем однієї з ліній, - думаю, він відображає цю історію, адже і там теж безліч "історії" різних інструментів, котрі переплітаються між собою і творять щось неймовірне. Рекомендую - і книгу, і фільм.


"Але що є океан, як не безліч крапель?.."

8 коментарів:

 1. дивилася фільм, я такого борщу давно не бачила) фільм красивий, глибокий, задумка класна, але я так і все до кінця не змогла зв'язати, чи то голова пуста, чи що)))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Я думаю, що кожен в ньому знайде щось своє) Сподобалось, що історії настільки різні, проте органічні разом... І власне каша виходить "смачненька")
   Хоча щодо фільму то я чула діаметрально протилежні відгуки, тому навіть трохи сумнівалась, чи йти чи ні. А потім так пробрало, так пробрало...)

   Видалити
 2. фільм дуже сподобався)
  а от до книги ніяк руки не дійдуть)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Рекомендую) У книзi всi сюжетнi лiнiї набагато краще розкритi i там бiльше подiй, особливо в iсторii Сонмi

   Видалити
 3. Захотелось фильм глянуть) Интересное описание :)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Он очень интересный, глубокий и яркий) Так что смело рекомендую)

   Видалити